DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 07.08.2014 19:46:36 

Draci‚ dračice a dráčata

Eragon+Safira             Eragon + Safira

 

                                                                                                                                                                  

 

 

  

 

 

  Film:

Premiéra: 14.prosince 2006

Režie: Stefan Fangmeier

Scénář: Peter Buchman, Lawrence Konner (podle knihy Christophera Paoliniho)

Kamera: Hugh Johnson

Hudba: Patrick Doyle

 

 

Herecké obsazení:

Edward Speleers – Eragon

Hlavní postava celé trilogie po které je pojmenován i první díl. Eragon byl do svých patnácti let obyčejný chlapec, který žil na farmě u svého strýce. Vše se změní jednoho dne když na lovu najde dračí vejce. Drak se později vyklube a Eragon zjistí, že se s ním může telepaticky domlouvat. Ve vesnici se na draky vypatává starého vypravěče Broma. Klid ve vesnici je však narušen s příchodem dvou Ra'zaků. Ti vypálí farmu a zabijí Eragonova strýce. Eragon se tedy vydává společně s Bromem na dlouhou cestu na které chce pomstít strýcovu smrt a zabít Ra'zaky.

Safira

Eragonova modrá dračice. Vylíhla se z jednoho ze tří vajec, které ukořistil Galbotorix. Na konci prvního dílu se naučí chrlit oheň. Nejvíce si oblíbila oblast pouště Hadarak.

Cris Egan - Roran

Eragonův bratranec, chodí s dcerou řezníka, odejde do Therinsfordu, aby se vyučil mlynářem, od začátku rozporuplná postava.

Jeremy Irons - Brom

Brom, který býval dříve jezdcem, přišel o svou dračici safiru při bitvě na ostrově Vroengard. Po této události se přidal k Verdenům, zabil křivopřísežníka Morzana a ukradl dračí vejce. Získal si důvěru nejen elfů, ale dokonce samotné královny, která mu darovala prsten jako symbol přátelství. Po těchto událostech se ukryl v Carvahallu, odkud se po 15 letech vydal spolu s Eragonem dopadnout Ra'zacy. Během cesty učí Eragona dovednostem jezdců. Při jednom střetu s Ra'zacy je Brom zabit a pohřben v diamantové hrobce.

John Malkovich – Galbatorix

Dříve byl Jezdcem, poté, co ztratil svoji dračici je však zradil a ukradl černého Šruikana. Na svoji stranu přilákal třináct křivopřísežných, kteří mu až do své smrti sloužili. Když zabil na hoře Utgard Vraela, nejvyššího z Jezdců, prohlásil se králem Alagaësie. V prvním díle se s ním nesetkáváme osobně.

Djimon Hounsou – Ažihad

Vládce Vardenů, jediný, koho Dvojčata respktují, má sídlo v Tronjheimu. Zabit v knize Eldest.

Sienna Guillory – Arya

Elfka, která se objeví hned v úvodu knihy, ale pak se s ní musíme na delší čas rozloučit, než ji Eragon osvobodí z Gil'eadu, kde ji věznil Durza. O Arye toho zatím není mnoho známo. Hlídala vejce Safiry, které cestovalo mezi Verdeny a Elfy. Byla však přepadena a uvězněna. Arya je jak velmi schopnou kouzelnicí, tak velice zdatnou šermířkou. Při zkoušce Eragona Verdeny ho zachrání před dvojčaty.

 Robert Carlyle – Durza

Vyrůstal v kočovnické rodině, tenkrát se jmenoval Carsaib, po smrti svých rodičů ho zachránil černokněžník jménem Haeg a učil ho svým dovednostem. Carsaiba však ovládli duchové a stal se z něj stín, který věrně sloužil Galbatorixovi. Na konci prvního dílu Odkazu dračích jezdců ho Eragon zabije.

Garrett Hedlund – Murtagh

Je synem Morzana, putuje s Eragonem od chvíle, kdy ho přepadli ra'zakové. Murtagh nemá rád svůj původ ani Galbatorixe, i když samo pravé přesvědčení postavy nám zůstává skryté. Je velice podezírán Ažihadem a Vardeny, ale nakonec je mu dána příležitost něco dokázat.

Alun Armstrong - Gero

Eragonův vychovatel a strýc, žijící v Carvahallu. Je to farmář, téměř na začátku knihy zavzažděn ra'zaky. Tato událost vyprovokuje Eragona k jejich pronásledování.

Gary Lewis – Hrothgar

Král trpaslíků, který uzavřel spojenectví s Vardeny a poskytl jim místo ve Farthen Duru. Po smrti Ajihada přijal Eragona do svého rodu.

Joss Stone – Angela

Bylinkářka žijící se svým kočkodlakem, Solembumem, v přístavním městě Teirmu. Při setkání s Eragonem mu věští budoucnost a poté se vydává na cestu k Verdenům. Zde se s ním opět setkává. Angela je také docela schopnou kouzelnicí a osobně se účastnila bitvy ve Farthen Duru, kde zachránila Eragona před jedním z Urgalů. Používá zajímavou zbraň vypadající jako hůl na jejímž konci jsou připevněny bodce.


Caroline Chikezie – Nausada

Po Ajihadově smrti zvolená vůdkyně Vardenů, velmi energická Nasuada, nyní vládne osudu celého svého lidu a vede ho do strašlivé bitvy proti Království.

Tamsin Egerton – Katrina

Dcera Slouna, Carvahallského řezníka, přítelkyně Eragonova bratrance Rorana, v prvním díle nehraje příliš velkou úlohu.

 

 

 Kniha:

 

  

Napsal: Christopher Paolini

Vydáno:
-Originál: 26. srpna 2003 v nakladatelství Paolini International
-U nás: 30.9.2004 v nakladatelství

V číslech:
-Kapitol: 58
-Stránek: 487
-Výtisk v ČR: první v 7.000 kusech, dotištěno 15.000 kusů
-Prodáno: po šesti měsících od vydání se prodalo 1 000 000 kusů

               

Stručný obsah:

  Když Eragon najde v lese nablýskaný modrý kámen, myslí si, že je to šťastný objev. možná za něj koupí maso na zimu pro svou rodinu. Ale když se z kamene vyklube dračí mládě, Eragon si brzy uvědomí, že narazil na odkaz skoro tak starý, jako je samo Království. Jeho prostý život se přes noc roztříští a on je vržen do nového, nebezpečného světa osudu, kouzel a moci. Pouze se starodávným mečem a radami moudrého vypravěče musejí Eragon s dračím mládětem zdolávat nebezpečné situace a odolávat temným silám v Království, kterému vládne král, jehož zlo nezná hranic. Dokáže Eragon převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...

Informace o autorovi :

   

 

Christopher Paolini:

   Christopher Paolini se narodil 17. listopadu 1983 v USA, v Montaně, Kennethovi a Talitě Paoliniovým. Vyrůstal spolu se svou mladší sestrou Angelou (se kterou konzultoval jednotlivé pasáže Eragona, ostatně po ní pojmenoval i jednu postavu - "kořenářku-čarodějnici" Angelu). Zajímavé je, že on i jeho sestra byli vychováváni i vzděláváni svými rodiči - nechodili tedy do normální školy, ale za učitele měli vlastní rodiče. Paolini ukončil "střední školu" díky speciálnímu programu v 15ti letech, kdy také začal psát Eragona. Trvalo celkem rok, než dal Eragona dohromady, a další rok, než mohl být Eragon vydán v nakladatelství. Jak sám přiznává, lákala ho univerzita, dokonce se i na jednu přihlásil a byl přijat (Reed College), ale uvědomoval si, že by neměl čas na propagaci své knihy, ani na další psaní. Z tohoto důvodu také zatím studium na univerzitě odložil.

   Paolini si už v dětství naplánoval, že napíše nějakou knihu - fantasy. Když mu prý bylo jedenáct, po přečtení jedné fantasy zatoužil napsat také nějakou, lepší. Mnoho lidí soudí, že se mu to již povedlo.

   Když se v Paoliniho hlavě zrodil nápad s draky, začal se zajímat o příručky o tvůrčím psaní a začal je studovat hlouběji. Když dopsal Eragona, dal ho přečíst rodičům, kteří prý nezasahovali do děje jako takového, ale opravili např. gramatickou a stylistickou část. Paolini měl to štěstí, že jeho rodiče vlastnili malé nakladatelství Paolini International, LLC, v němž také Eragon poprvé vyšel. Nejprve se kniha prodávala v jejich městě - Paradise Valley, v Montaně - a teprve poté začala expandovat do okolí a jiných států. Svoji knihu prezentoval na několika středních školách, a to ve středověkém kostýmu.

   Eragon byl objeven Carlem Hiaasenem, který představil knihu svému vydavateli, Alfredu A. Knopfovi. V srpnu 2003 vydalo nakladatelství Random House druhé vydání Eragona. Ubylo v něm 20 000 slov, ale získal nový obal, zdokonalenou mapu (kterou kreslil sám Paolini), rozšířený starověký jazyk a jeho správnou výslovnost. Záhy poté byl Eragon přeložen do několika jazyků a získal čtenáře a fanoušky po celém světě.

  Nyní i nadále žije se svou rodinou v Paradise Valley v Montaně a usilovně pracuje na druhém a třetím díle.

 

 

 

                   Fotky Safiry:

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

      

 

      

     

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

www.drak.wbs.cz